SiTIME SIT3807AC-C-18SH
SIT3807AC-C-18SH picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AC-C-18SH
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3807AC-C-18SH.pdf
Availability of SIT3807AC-C-18SH
QUANTITY
SIT3807AC-C-18SH Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AC-C-18SH
Internal Part NumberEIS-SIT3807AC-C-18SH
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AC-C-18SH
Related LinksSIT3807A, SIT3807AC-C-18SH Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AC-C-18SH Details Description
Related parts for SIT3807AC-C-18SH
CONN RECEPT 3POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 11A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 500MM 1.32 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZED BLCK 5S VFN datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf