SiTIME SIT3807AC-G-18SM
SIT3807AC-G-18SM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AC-G-18SM
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT3807AC-G-18SM.pdf
Availability of SIT3807AC-G-18SM
QUANTITY
SIT3807AC-G-18SM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AC-G-18SM
Internal Part NumberEIS-SIT3807AC-G-18SM
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AC-G-18SM
Related LinksSIT3807A, SIT3807AC-G-18SM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AC-G-18SM Details Description
Related parts for SIT3807AC-G-18SM
PC BOARD PAD-PER-HOLE 9.2X11.0 datasheet.pdf
SLIDELOCK FOR DB9 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 34.4 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf