SiTIME SIT3807AC-G-18SM
SIT3807AC-G-18SM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AC-G-18SM
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT3807AC-G-18SM.pdf
Availability of SIT3807AC-G-18SM
QUANTITY
SIT3807AC-G-18SM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AC-G-18SM
Internal Part NumberEIS-SIT3807AC-G-18SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3807
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AC-G-18SM
Related LinksSIT3807A, SIT3807AC-G-18SM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AC-G-18SM Details Description
Related parts for SIT3807AC-G-18SM
RES SMD 549 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK STAMP 24.1X48.3X23.6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS .156 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf