Honeywell Sensing and Productivity Solutions 53C32500
53C32500 picture photo
Mfg. Part Number
53C32500
Brief Description
POT 2.5K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
53C32500.pdf
Availability of 53C32500
QUANTITY
53C32500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 53C32500
Internal Part NumberEIS-53C32500
TaperLinear
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)53C32500
Related Links53C3, 53C32500 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
53C32500 Details Description
Related parts for 53C32500
FIXED IND 150UH 114MA 6.05 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A PPAK datasheet.pdf
LED RED DIFF 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf