SiTIME SIT3807AI-G-18NE
SIT3807AI-G-18NE picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AI-G-18NE
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT3807AI-G-18NE.pdf
Availability of SIT3807AI-G-18NE
QUANTITY
SIT3807AI-G-18NE Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AI-G-18NE
Internal Part NumberEIS-SIT3807AI-G-18NE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3807
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AI-G-18NE
Related LinksSIT3807A, SIT3807AI-G-18NE Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AI-G-18NE Details Description
Related parts for SIT3807AI-G-18NE
CONN HEADER ZH TOP 12POS 1.5MM datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPDT datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 600V 10A BU datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK CMOS datasheet.pdf
CAP FILM 750 PF 20% 2000VDC AXIA datasheet.pdf