SiTIME SIT3808AC-2-18SG
SIT3808AC-2-18SG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-2-18SG
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-2-18SG.pdf
Availability of SIT3808AC-2-18SG
QUANTITY
SIT3808AC-2-18SG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-2-18SG
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-2-18SG
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-2-18SG
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-2-18SG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-2-18SG Details Description
Related parts for SIT3808AC-2-18SG
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DRIVER HI/LO 600V 8-DIP datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.98KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf