SiTIME SIT3808AC-2-18SM
SIT3808AC-2-18SM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-2-18SM
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-2-18SM.pdf
Availability of SIT3808AC-2-18SM
QUANTITY
SIT3808AC-2-18SM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-2-18SM
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-2-18SM
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-2-18SM
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-2-18SM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-2-18SM Details Description
Related parts for SIT3808AC-2-18SM
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 690V 160A DIN datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS61500-369 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf