SiTIME SIT3808AC-2-25EE
SIT3808AC-2-25EE picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-2-25EE
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-2-25EE.pdf
Availability of SIT3808AC-2-25EE
QUANTITY
SIT3808AC-2-25EE Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-2-25EE
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-2-25EE
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-2-25EE
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-2-25EE Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-2-25EE Details Description
Related parts for SIT3808AC-2-25EE
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 8POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 20SOIC datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 10-48VDC PNL MNT datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf