SiTIME SIT3808AC-2-28NH
SIT3808AC-2-28NH picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-2-28NH
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-2-28NH.pdf
Availability of SIT3808AC-2-28NH
QUANTITY
SIT3808AC-2-28NH Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-2-28NH
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-2-28NH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-2-28NH
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-2-28NH Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-2-28NH Details Description
Related parts for SIT3808AC-2-28NH
IC A/D CONV 8CH 10BIT 48-TSSOP datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 200MHZ EPAD 144LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 690 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MICRO 21 F 18" YEL datasheet.pdf
ATTENUATOR 14 DB DC 18GHZ datasheet.pdf