SiTIME SIT3808AC-C-18NB
SIT3808AC-C-18NB picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-C-18NB
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-C-18NB.pdf
Availability of SIT3808AC-C-18NB
QUANTITY
SIT3808AC-C-18NB Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-C-18NB
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-C-18NB
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-C-18NB
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-C-18NB Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-C-18NB Details Description
Related parts for SIT3808AC-C-18NB
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 2.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 5A TSMT6 datasheet.pdf
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SF FINISH&DEBURR WHEEL 8" 8S FIN datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS RA datasheet.pdf
LABEL ROLL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 31C P 3" RBW NI datasheet.pdf