SiTIME SIT3808AC-C-18SB
SIT3808AC-C-18SB picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-C-18SB
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-C-18SB.pdf
Availability of SIT3808AC-C-18SB
QUANTITY
SIT3808AC-C-18SB Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-C-18SB
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-C-18SB
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-C-18SB
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-C-18SB Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-C-18SB Details Description
Related parts for SIT3808AC-C-18SB
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO213AB datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 247V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 15A 75W datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 3X3 W/ADH datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf