SiTIME SIT3808AC-C-28NM
SIT3808AC-C-28NM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-C-28NM
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-C-28NM.pdf
Availability of SIT3808AC-C-28NM
QUANTITY
SIT3808AC-C-28NM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-C-28NM
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-C-28NM
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-C-28NM
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-C-28NM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-C-28NM Details Description
Related parts for SIT3808AC-C-28NM
IC VOLT DETECT 2.4V CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE CERM 5X25MM M/TL 1.6A 250V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 40MA 8SOIC datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 48VFQPN datasheet.pdf
DSUB PWR STB 3V3 SOCK datasheet.pdf
DIODE STD REC 300A DO-9 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 230VAC datasheet.pdf