SiTIME SIT3808AC-D-18NG
SIT3808AC-D-18NG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-D-18NG
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-D-18NG.pdf
Availability of SIT3808AC-D-18NG
QUANTITY
SIT3808AC-D-18NG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-D-18NG
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-D-18NG
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-D-18NG
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-D-18NG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-D-18NG Details Description
Related parts for SIT3808AC-D-18NG
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 3.5A 48 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.7A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT WALL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 13POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
ROUND CABLE 2-34POS SOCKET 6M datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2MM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf
Low Cost, 300 MHz Rail-to-Rail Amplifiers IC datasheet.pdf