SiTIME SIT3808AI-C-18SX
SIT3808AI-C-18SX picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AI-C-18SX
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AI-C-18SX.pdf
Availability of SIT3808AI-C-18SX
QUANTITY
SIT3808AI-C-18SX Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AI-C-18SX
Internal Part NumberEIS-SIT3808AI-C-18SX
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AI-C-18SX
Related LinksSIT3808A, SIT3808AI-C-18SX Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AI-C-18SX Details Description
Related parts for SIT3808AI-C-18SX
MOSFET N-CH 55V 21A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A 2WPACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf