SiTIME SIT3808AI-C-33SH
SIT3808AI-C-33SH picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AI-C-33SH
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.3V SMD
Datasheet Download
SIT3808AI-C-33SH.pdf
Availability of SIT3808AI-C-33SH
QUANTITY
SIT3808AI-C-33SH Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AI-C-33SH
Internal Part NumberEIS-SIT3808AI-C-33SH
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AI-C-33SH
Related LinksSIT3808A, SIT3808AI-C-33SH Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AI-C-33SH Details Description
Related parts for SIT3808AI-C-33SH
CONN CABLE CLAMP SZ18 1-20 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 96 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS DUAL SMD datasheet.pdf
CREE XP-E BLUE datasheet.pdf
SCR 800V 165A TO-94 datasheet.pdf