SiTIME SIT3809AC-2-33SG
SIT3809AC-2-33SG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-2-33SG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.3V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-2-33SG.pdf
Availability of SIT3809AC-2-33SG
QUANTITY
SIT3809AC-2-33SG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-2-33SG
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-2-33SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-2-33SG
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-2-33SG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-2-33SG Details Description
Related parts for SIT3809AC-2-33SG
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 7/8" datasheet.pdf
FUSE AUTO 80A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO220FP datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC 3.3V LDO/DUAL SWITCH 10-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D SUB 25P FE ANG_S4_2,84 MM_BOAR datasheet.pdf
CAP FILM 100PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf