SiTIME SIT3809AC-C-18SB
SIT3809AC-C-18SB picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-C-18SB
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-C-18SB.pdf
Availability of SIT3809AC-C-18SB
QUANTITY
SIT3809AC-C-18SB Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-C-18SB
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-C-18SB
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-C-18SB
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-C-18SB Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-C-18SB Details Description
Related parts for SIT3809AC-C-18SB
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
CBS CUP-DUAL TEARDROP 5/16" datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 48.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
22 CIR MTA156 EDGE CON F/T LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 1111 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf