SiTIME SIT3809AC-C-25EH
SIT3809AC-C-25EH picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-C-25EH
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-C-25EH.pdf
Availability of SIT3809AC-C-25EH
QUANTITY
SIT3809AC-C-25EH Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-C-25EH
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-C-25EH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-C-25EH
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-C-25EH Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-C-25EH Details Description
Related parts for SIT3809AC-C-25EH
IC 8-IN MUX HS CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC TXRX HOTLINK 256LBGA datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6.4A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN 32POS FML W/W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf