KEMET T495X477K004ATE045
T495X477K004ATE045 picture photo
Mfg. Part Number
T495X477K004ATE045
Brief Description
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917
Datasheet Download
T495X477K004ATE045.pdf
Availability of T495X477K004ATE045
QUANTITY
T495X477K004ATE045 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X477K004ATE045
Internal Part NumberEIS-T495X477K004ATE045
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X477K004ATE045
Related LinksT495X477K, T495X477K004ATE045 Datasheet, KEMET Distributor
T495X477K004ATE045 Details Description
Related parts for T495X477K004ATE045
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
FERRITE CHIP 470 OHM 1000MA 0603 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FML TEST CONNECTOR 5MM 1POS GRAY datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 25MSP 52QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 8CH 3.3V 16SOIC datasheet.pdf