Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11211K21000B9R
Y11211K21000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y11211K21000B9R
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 1/4W 2512
Datasheet Download
Y11211K21000B9R.pdf
Availability of Y11211K21000B9R
QUANTITY
Y11211K21000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11211K21000B9R
Internal Part NumberEIS-Y11211K21000B9R
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11211K21000B9R
Y11211K21000B9R Details Description
Related parts for Y11211K21000B9R
SWITCH SLIDE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 17POS GOLD SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A PWMOLD datasheet.pdf
TEST LEAD 18AWG 5000V RED 500' datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 225MHZ SF datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 400MA 1.6 OHM datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 0.499 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf