Crydom CMX100D10
CMX100D10 picture photo
Mfg. Part Number
CMX100D10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SPST-NO DC 10A 100V
Datasheet Download
CMX100D10.pdf
Availability of CMX100D10
QUANTITY
CMX100D10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMX100D10
Internal Part NumberEIS-CMX100D10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
Featured ProductCX and CMX PCB Solid State Relays
3D ModelCMX Series.satCMX Series.dwgCMX Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesCMX
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance10 mOhm
Load Current10A
Voltage - Input3 ~ 10VDC
Voltage - Load0 ~ 100 V
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Package / Case4-SIP
Supplier Device Package4-SIP
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMX100D10
Related LinksCMX1, CMX100D10 Datasheet, Crydom Distributor
CMX100D10 Details Description
Related parts for CMX100D10
CONN HEADER .100 SINGL R/A 32POS datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP1400AV50 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V 0603 datasheet.pdf
BOARD REF DESIGN FOR TUSB7340 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
I FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A datasheet.pdf