SiTIME SIT3809AC-G-18NH
SIT3809AC-G-18NH picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-G-18NH
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-G-18NH.pdf
Availability of SIT3809AC-G-18NH
QUANTITY
SIT3809AC-G-18NH Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-G-18NH
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-G-18NH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-G-18NH
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-G-18NH Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-G-18NH Details Description
Related parts for SIT3809AC-G-18NH
Connector Header 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
FUSE CLIP CIRCUIT BRKR BOX 20A datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 16V 240W datasheet.pdf