SiTIME SIT3809AC-G-18SX
SIT3809AC-G-18SX picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-G-18SX
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-G-18SX.pdf
Availability of SIT3809AC-G-18SX
QUANTITY
SIT3809AC-G-18SX Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-G-18SX
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-G-18SX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-G-18SX
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-G-18SX Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-G-18SX Details Description
Related parts for SIT3809AC-G-18SX
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 108KSPS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLE SWITCH DETECT 32SOIC datasheet.pdf
SOFTWARE SERVICES CONTACT OSEK datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT COMPLETE NS9360 NET+WORKS datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf