SiTIME SIT3809AC-G-28SM
SIT3809AC-G-28SM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-G-28SM
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-G-28SM.pdf
Availability of SIT3809AC-G-28SM
QUANTITY
SIT3809AC-G-28SM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-G-28SM
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-G-28SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-G-28SM
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-G-28SM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-G-28SM Details Description
Related parts for SIT3809AC-G-28SM
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
INLET C16 3.5MM SOLDER RIVET MNT datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CRM 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 40MA 8SOIC datasheet.pdf
FFC PIN CONTACT .025" SQ datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf