SiTIME SIT8008AC-83-33E-22.118400X
SIT8008AC-83-33E-22.118400X picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008AC-83-33E-22.118400X
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 22.1184MHZ SMD
Datasheet Download
SIT8008AC-83-33E-22.118400X.pdf
Availability of SIT8008AC-83-33E-22.118400X
QUANTITY
SIT8008AC-83-33E-22.118400X Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008AC-83-33E-22.118400X
Internal Part NumberEIS-SIT8008AC-83-33E-22.118400X
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT8008
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency22.1184MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008AC-83-33E-22.118400X
Related LinksSIT8008AC-83-, SIT8008AC-83-33E-22.118400X Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008AC-83-33E-22.118400X Details Description
Related parts for SIT8008AC-83-33E-22.118400X
FIXED IND 1.5UH 532MA 570 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 11MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 6.7A 14.2 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf