SiTIME SIT8008ACA1-30E
SIT8008ACA1-30E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACA1-30E
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V
Datasheet Download
SIT8008ACA1-30E.pdf
Availability of SIT8008ACA1-30E
QUANTITY
SIT8008ACA1-30E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACA1-30E
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACA1-30E
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACA1-30E
Related LinksSIT8008, SIT8008ACA1-30E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACA1-30E Details Description
Related parts for SIT8008ACA1-30E
CAP TRIMMER 3-10PF 100V SMD datasheet.pdf
ADAPTER PHONO JACK - A3F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A PCB 14POS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 29.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf