SiTIME SIT8008ACA8-33S
SIT8008ACA8-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACA8-33S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V
Datasheet Download
SIT8008ACA8-33S.pdf
Availability of SIT8008ACA8-33S
QUANTITY
SIT8008ACA8-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACA8-33S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACA8-33S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACA8-33S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACA8-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACA8-33S Details Description
Related parts for SIT8008ACA8-33S
RES 4.64 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN D-SUB FEMALE SCREW LOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.5MM datasheet.pdf