SiTIME SIT8008ACB7-33S
SIT8008ACB7-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACB7-33S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V
Datasheet Download
SIT8008ACB7-33S.pdf
Availability of SIT8008ACB7-33S
QUANTITY
SIT8008ACB7-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACB7-33S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACB7-33S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACB7-33S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACB7-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACB7-33S Details Description
Related parts for SIT8008ACB7-33S
JUMPER-H9991TR/1853WH/H9991TR 6" datasheet.pdf
CABLE USB A TO MINI B datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf