Vishay Semiconductor/Diodes Division TZMC11-GS08
TZMC11-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TZMC11-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80
Datasheet Download
TZMC11-GS08.pdf
Availability of TZMC11-GS08
QUANTITY
TZMC11-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TZMC11-GS08
Internal Part NumberEIS-TZMC11-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80 MiniMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TZMC11-GS08
Related LinksTZMC1, TZMC11-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TZMC11-GS08 Details Description
Related parts for TZMC11-GS08
CONN HEADER 22POS DUAL R/A TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS UNIV-M-N-L BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.4A 220 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf