Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/C518-250-R
BK/C518-250-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/C518-250-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
BK/C518-250-R.pdf
Availability of BK/C518-250-R
QUANTITY
BK/C518-250-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/C518-250-R
Internal Part NumberEIS-BK/C518-250-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesC518
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.012
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
DC Cold Resistance5.66 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/C518-250-R
Related LinksBK/C51, BK/C518-250-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/C518-250-R Details Description
Related parts for BK/C518-250-R
CONN RING 10-12 AWG #10 BUDGET datasheet.pdf
JACK PIN SHROUDED MALE INS BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECPT 30POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf