SiTIME SIT8008ACE2-18S
SIT8008ACE2-18S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACE2-18S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V
Datasheet Download
SIT8008ACE2-18S.pdf
Availability of SIT8008ACE2-18S
QUANTITY
SIT8008ACE2-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACE2-18S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACE2-18S
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)1.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACE2-18S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACE2-18S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACE2-18S Details Description
Related parts for SIT8008ACE2-18S
POT 100K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
RES 6.80K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A PUSH-PULL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
P1 REFLECTIVE TAPE CASSETTE datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf