SiTIME SIT8008ACE2-25S
SIT8008ACE2-25S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACE2-25S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V
Datasheet Download
SIT8008ACE2-25S.pdf
Availability of SIT8008ACE2-25S
QUANTITY
SIT8008ACE2-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACE2-25S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACE2-25S
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACE2-25S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACE2-25S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACE2-25S Details Description
Related parts for SIT8008ACE2-25S
TERMINAL BLOCK 7.50MM HORZ 2POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS MINI PUSH-ON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO220-3 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO PIN datasheet.pdf
IC MCU 512KB FLASH DSP 48UFQFPN datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 6GHZ SC-70-6 datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 9V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HSG FMALE 37POS STR datasheet.pdf