SiTIME SIT8008ACL7-28E
SIT8008ACL7-28E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACL7-28E
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8008ACL7-28E.pdf
Availability of SIT8008ACL7-28E
QUANTITY
SIT8008ACL7-28E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACL7-28E
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACL7-28E
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACL7-28E
Related LinksSIT8008, SIT8008ACL7-28E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACL7-28E Details Description
Related parts for SIT8008ACL7-28E
IC 8-BIT SHFT REG W/OUT 16-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf