SiTIME SIT8008ACL8-18S
SIT8008ACL8-18S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACL8-18S
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT8008ACL8-18S.pdf
Availability of SIT8008ACL8-18S
QUANTITY
SIT8008ACL8-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACL8-18S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACL8-18S
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)1.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACL8-18S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACL8-18S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACL8-18S Details Description
Related parts for SIT8008ACL8-18S
TRIMMER 500 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.5A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 120MA 22.1 OHM datasheet.pdf