SiTIME SIT8008ACR3-33S
SIT8008ACR3-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACR3-33S
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V
Datasheet Download
SIT8008ACR3-33S.pdf
Availability of SIT8008ACR3-33S
QUANTITY
SIT8008ACR3-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACR3-33S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACR3-33S
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACR3-33S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACR3-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACR3-33S Details Description
Related parts for SIT8008ACR3-33S
CONN HEADER VERT .100 16POS 30AU datasheet.pdf
IC FLOAT-PT COPROC 16MHZ 68PLCC datasheet.pdf
RES 450 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STEREO PLUG-PLUG 6FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
LABEL 3 X 4" PINK 1000/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf