SiTIME SIT8008ACT3-18E
SIT8008ACT3-18E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACT3-18E
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V
Datasheet Download
SIT8008ACT3-18E.pdf
Availability of SIT8008ACT3-18E
QUANTITY
SIT8008ACT3-18E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACT3-18E
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACT3-18E
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)3.8mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACT3-18E
Related LinksSIT8008, SIT8008ACT3-18E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACT3-18E Details Description
Related parts for SIT8008ACT3-18E
MOSFET P-CH 60V 11A D2PAK datasheet.pdf
KIT DEMOBOARD 8051 MCU W/CAN datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 15W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DL GOLD datasheet.pdf