SiTIME SIT8008ACT8-25S
SIT8008ACT8-25S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACT8-25S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V
Datasheet Download
SIT8008ACT8-25S.pdf
Availability of SIT8008ACT8-25S
QUANTITY
SIT8008ACT8-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACT8-25S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACT8-25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACT8-25S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACT8-25S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACT8-25S Details Description
Related parts for SIT8008ACT8-25S
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-TSSOP datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 15MH 1.1A VERT datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MALE 5POS INLINE STRGHT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CBL RIBN 18COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf