SiTIME SIT8008ACU3-28E
SIT8008ACU3-28E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACU3-28E
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8008ACU3-28E.pdf
Availability of SIT8008ACU3-28E
QUANTITY
SIT8008ACU3-28E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACU3-28E
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACU3-28E
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACU3-28E
Related LinksSIT8008, SIT8008ACU3-28E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACU3-28E Details Description
Related parts for SIT8008ACU3-28E
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 9USMD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
DEV KIT FOR C8051T620 datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL NK datasheet.pdf