SiTIME SIT8008ACU7-25S
SIT8008ACU7-25S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACU7-25S
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V
Datasheet Download
SIT8008ACU7-25S.pdf
Availability of SIT8008ACU7-25S
QUANTITY
SIT8008ACU7-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACU7-25S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACU7-25S
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)