SiTIME SIT8008AIA1-28S
SIT8008AIA1-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008AIA1-28S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8008AIA1-28S.pdf
Availability of SIT8008AIA1-28S
QUANTITY
SIT8008AIA1-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008AIA1-28S
Internal Part NumberEIS-SIT8008AIA1-28S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008AIA1-28S
Related LinksSIT8008, SIT8008AIA1-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008AIA1-28S Details Description
Related parts for SIT8008AIA1-28S
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
PLUG FEMALE 6POS STRAIGHT datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 37POS SKT 36" WIRE datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1820 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 208 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 198V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf