SiTIME SIT8208AC-8-18S
SIT8208AC-8-18S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8208AC-8-18S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT8208AC-8-18S.pdf
Availability of SIT8208AC-8-18S
QUANTITY
SIT8208AC-8-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8208AC-8-18S
Internal Part NumberEIS-SIT8208AC-8-18S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8208
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8208AC-8-18S
Related LinksSIT8208, SIT8208AC-8-18S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8208AC-8-18S Details Description
Related parts for SIT8208AC-8-18S
RES SMD 118K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SEAL GANG WIRE 8POS MINI UMNL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABL MCX R/A PLUG-PLUG RG316 12" datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CLIMATE CONTROL 12-14000BTU datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 240VAC 48VDC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.056A 110 MOHM datasheet.pdf