SiTIME SIT9001AC-1-18D5
SIT9001AC-1-18D5 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-1-18D5
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT9001AC-1-18D5.pdf
Availability of SIT9001AC-1-18D5
QUANTITY
SIT9001AC-1-18D5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-1-18D5
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-1-18D5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9001
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-1.00%, Down Spread
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AC-1-18D5
Related LinksSIT9001A, SIT9001AC-1-18D5 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AC-1-18D5 Details Description
Related parts for SIT9001AC-1-18D5
RES SMD 100 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 50ppm 20pF 200 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 3.60mm pitch datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 246 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DIE HEX SET datasheet.pdf
CIR 25C 25#16 PIN RECP datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 15S, 24VAC datasheet.pdf