SiTIME SIT9001AC-1-18E3
SIT9001AC-1-18E3 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-1-18E3
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT9001AC-1-18E3.pdf
Availability of SIT9001AC-1-18E3
QUANTITY
SIT9001AC-1-18E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-1-18E3
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-1-18E3
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth±0.25%, Center Spread
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AC-1-18E3
Related LinksSIT9001A, SIT9001AC-1-18E3 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AC-1-18E3 Details Description
Related parts for SIT9001AC-1-18E3
CONN ADAPT JACK-JACK SMA datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 90A 240VAC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A SMA datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SPACER BLOCK datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 25 V datasheet.pdf