SiTIME SIT9001AC-3-33S6
SIT9001AC-3-33S6 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-3-33S6
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V
Datasheet Download
SIT9001AC-3-33S6.pdf
Availability of SIT9001AC-3-33S6
QUANTITY
SIT9001AC-3-33S6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-3-33S6
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-3-33S6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9001
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-0.50%, Down Spread
Current - Supply (Max)34mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AC-3-33S6
Related LinksSIT9001A, SIT9001AC-3-33S6 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AC-3-33S6 Details Description
Related parts for SIT9001AC-3-33S6
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
CONN SPRING 31POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG INV HEX 14-TSSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADIS16204/PCB datasheet.pdf
IC SYNC BUCK DRIVER HS 14HTSSOP datasheet.pdf
DRIP SHIELD 30" GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 7UH N30 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 2W SMBJ datasheet.pdf