SiTIME SIT9001AC-8-25S3
SIT9001AC-8-25S3 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AC-8-25S3
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V
Datasheet Download
SIT9001AC-8-25S3.pdf
Availability of SIT9001AC-8-25S3
QUANTITY
SIT9001AC-8-25S3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AC-8-25S3
Internal Part NumberEIS-SIT9001AC-8-25S3
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth±0.25%, Center Spread
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AC-8-25S3
Related LinksSIT9001A, SIT9001AC-8-25S3 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AC-8-25S3 Details Description
Related parts for SIT9001AC-8-25S3
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 6A 16.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
F CONN RETAINER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf