SiTIME SIT9001AI-8-33E1
SIT9001AI-8-33E1 picture photo
Mfg. Part Number
SIT9001AI-8-33E1
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V
Datasheet Download
SIT9001AI-8-33E1.pdf
Availability of SIT9001AI-8-33E1
QUANTITY
SIT9001AI-8-33E1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9001AI-8-33E1
Internal Part NumberEIS-SIT9001AI-8-33E1
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9001
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 200MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth±1.00%, Center Spread
Current - Supply (Max)34mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)50µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9001AI-8-33E1
Related LinksSIT9001A, SIT9001AI-8-33E1 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9001AI-8-33E1 Details Description
Related parts for SIT9001AI-8-33E1
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 68 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 50ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONICAL 1.00MM (0.04) datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf