SiTIME SIT9003AC-8-28DO
SIT9003AC-8-28DO picture photo
Mfg. Part Number
SIT9003AC-8-28DO
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V
Datasheet Download
SIT9003AC-8-28DO.pdf
Availability of SIT9003AC-8-28DO
QUANTITY
SIT9003AC-8-28DO Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9003AC-8-28DO
Internal Part NumberEIS-SIT9003AC-8-28DO
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-0.50%, Down Spread
Current - Supply (Max)4.1mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.2µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9003AC-8-28DO
Related LinksSIT9003A, SIT9003AC-8-28DO Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9003AC-8-28DO Details Description
Related parts for SIT9003AC-8-28DO
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP 24-SOIC datasheet.pdf
CONN MINI-D 68POS IDC PLUG datasheet.pdf
CAP TRIMMER 1-3PF 100V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 0202 datasheet.pdf
HDM BP GP POLZ PN BA ST 30 SAU datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
WIRE FERL UNINSUL datasheet.pdf
SV 7.62HP/05/90 SC/06R SN BK datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf