SiTIME SIT9003AI-8-18EO
SIT9003AI-8-18EO picture photo
Mfg. Part Number
SIT9003AI-8-18EO
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT9003AI-8-18EO.pdf
Availability of SIT9003AI-8-18EO
QUANTITY
SIT9003AI-8-18EO Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT9003AI-8-18EO
Internal Part NumberEIS-SIT9003AI-8-18EO
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT9003
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-0.50%, Down Spread
Current - Supply (Max)3.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)0.8µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT9003AI-8-18EO
Related LinksSIT9003A, SIT9003AI-8-18EO Datasheet, SiTIME Distributor
SIT9003AI-8-18EO Details Description
Related parts for SIT9003AI-8-18EO
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 23MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf