Vishay/Siliconix SIZ300DT-T1-GE3
SIZ300DT-T1-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SIZ300DT-T1-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 30V 11A POWERPAIR
Datasheet Download
SIZ300DT-T1-GE3.pdf
Availability of SIZ300DT-T1-GE3
QUANTITY
SIZ300DT-T1-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIZ300DT-T1-GE3
Internal Part NumberEIS-SIZ300DT-T1-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules30 V TrenchFET Gen IV MOSFET and PowerPAIR
Featured ProductPowerPAIR®
PCN Assembly/OriginMultiple Fabracation Changes09/Jul/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 N-Channel (Half Bridge)
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A, 28A
Rds On (Max) @ Id, Vgs24 mOhm @ 9.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds400pF @ 15V
Power - Max16.7W, 31W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerWDFN
Supplier Device Package8-PowerPair®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIZ300DT-T1-GE3
Related LinksSIZ300D, SIZ300DT-T1-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SIZ300DT-T1-GE3 Details Description
Related parts for SIZ300DT-T1-GE3
CONN EDGECARD 18POS .050 SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-05V datasheet.pdf
RES 250 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 59 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A HEADER TIN 10POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
04P UMNL HI TEMP PLUG HSG datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
MKP 2.2UF 5% 1600VDC DRAWING T6 datasheet.pdf