Amphenol Aerospace Operations SJT00RT-12-4S(014)
SJT00RT-12-4S(014) picture photo
Mfg. Part Number
SJT00RT-12-4S(014)
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
SJT00RT-12-4S(014).pdf
Availability of SJT00RT-12-4S(014)
QUANTITY
SJT00RT-12-4S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SJT00RT-12-4S(014)
Internal Part NumberEIS-SJT00RT-12-4S(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert12-4
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJT00RT-12-4S(014)
Related LinksSJT00RT-1, SJT00RT-12-4S(014) Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJT00RT-12-4S(014) Details Description
Related parts for SJT00RT-12-4S(014)
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 495V 40KA DISC 40MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPSTX2 0.05A 12V datasheet.pdf
RELAY SPST-NO MOSFET 100V 4SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
HAND TOOL FOR 5479PBT2 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23 datasheet.pdf